Retirement Special Issue: Volume 43, Number 14, May 11, 2015

The Governing Board and superintendent hosted a reception for the 2014-15 retirees of Mesa Public Schools.

Retirement 2015

We appreciate our 2014-15 retirees

The adventure of life is to learn. The goal of life is to grow. The nature of life is to change. The challenge of life is to overcome.

The essence of life is to care. The secret of life is to dare. The beauty of life is to give. The joy of life is to love!

— William Arthur Ward, author, educator, motivational speaker (1921-1994)

The school board and superintendent extend their congratulations and best wishes to . . .

Mary Adkins, Fifth Grade, O'Connor Elementary, 1981-2015, 34
Elizabeth Allen, SLD, Guerrero Elementary, 1985-2015, 30
Donna Alvarado, Campus Security Specialist, SHARP, 2007-2015, 8
Gordon Andrus, Music, Smith Junior High/Skyline High, 1988-2015, 27
Beverly Annes, Kindergarten, Franklin West Elementary, 1992-2015, 23
Terry Armstrong, Kindergarten, Keller Elementary, 2005-2015, 10
Ethel Ashby, Custodian, Red Mountain High, 1985-2014, 28
Lloyd Ashman, Bus Driver, Transportation, 2003-2015, 12
Ruth Atchison, Special Education Instructional Assistant, Stapley Junior High, 1999-2015, 16

Maria Baez, Bus Driver, Transportation, 2006-2015, 8
Jeanne Baker, Second Grade, Patterson Elementary, 1999-2015, 16
Erminia Ballard, SLD, Skyline High, 2005-2015, 10
Christine Barnett,  Department Specialist, Gifted and Talented, 1978-2015, 37
Kriste Barnette, Gifted and Talented, Entz Elementary, 1980-2015, 35
Bonnie Bartol, Psychologist, Pomeroy Elementary, 1984-2015, 31
Phyllis Batchler-Sunkett, Fourth Grade, Sousa Elementary, 1990-2014, 25
Terri Bennett-Strunk, Fourth Grade, Wilson Elementary, 1994-2015, 21
John Berry, Bus Driver, Transportation, 2011-2015, 4
Daniel Billingsley, Industrial Technology, Skyline High, 2003-2015, 12
Scott Bizar, Social Studies, Westwood High, 1995-2015, 20
Paul Blake, Lead Custodian, Crismon Elementary, 1990-2015, 25
Tina Bockstahler, ED, Red Mountain High, 1990-2015, 25
Netina Bodine, Counselor, Shepherd Junior High, 1992-2015, 23
Laura Boelter, Social Studies, Mountain View High, 1987-2015, 20
Jill Bonewell, Executive Director, Human Resources, 1989-2015, 26
Donald Boyd, Sixth Grade, Guerrero Elementary, 2007-2015, 8
Pamela Brierton, Office Specialist, Crismon Elementary, 1987-2015, 27
Marilyn Brown, Nurse, Mesa High, 1988-2015, 27
Teresa Brown, Montessori K-1, Pomeroy Elementary, 1994-2015, 21
Lynn Brown, Special Education Clerical Aide, MacArthur Elementary, 1998-2015, 17
Robert Burger, Bus Aide, Transportation, 2014-2015, 1
Janice Burke, Fifth Grade, Crismon Elementary, 1983-2015, 24
Michelle Burke, Title I School Improvement Specialist, Highland Elementary, 1985-2015, 30

Susan Cain, Child Nutrition Manager, Sousa Elementary, 1990-2015, 24
Anna Carbone, Second Grade, Madison Elementary, 1988-2015, 27
Linda Carpenter, Certificated Assistant, Human Resources, 1996-2015, 19
Cynthia Carter, English, Smith Junior High, 1994-2015, 21
Caroline Cartwright, Senior Records Clerk, Career Ladder, 2005-2015, 9
LaRee Castorena, Kindergarten, Salk Elementary, 1985-2015, 30
Cheri Cates, First Grade, Holmes Elementary, 1985-2015, 30
Rita Cates, Child Nutrition Central Kitchen Supervisor, Rhodes Junior High, 1985-2015, 30
Thomas Cates, Distribution Worker, Food and Nutrition Warehouse, 2006-2015, 8
Virgil Chabre, Social Studies, Shepherd Junior High, 2006-2015, 9
Vicki Chapman, Classified Supervisor, Human Resources, 1989-2014, 25
Connalee Chisholm, Secretary I, Title I, 1990-2015, 24
David Christensen, Principal, Longfellow Elementary, 1990-2015, 25
Loyal Clarke, Supervisor, Web Services, 1985-2015, 30
Tom Cogswell, Mechanic II, Custodial, 2000-2015, 14
Hilda Colon, Field Trip Coordinator, Transportation, 2000-2014, 14
Joan Conner, Governing Board Assistant Secretary, Superintendent's Office, 1978-2014, 37
Maria Contreras, Special Assistant Instruction Assistant II, SHARP, 2004-2015, 11
Joyce Cook, Principal, Red Mountain Ranch Elementary, 2005-2015, 10
Sandra Coppola, Specialist, Career Ladder, 2003-2014, 11
Connie Corea, Sixth Grade, Hale Elementary, 1987-2015, 28
Nanci Crider, Title 1 Instructional Assistant, Lowell Elementary, 1989-2015, 16

Charles Daniels, Campus Security Specialist, Kino Junior High, 2006-2014, 8
Elizabeth Danielson, Coordinator of Psychological Services, Special Education, 2002-2015, 13
Douglas Darbyshire, Bus Driver Training/Safety Supervisor, Transportation, 2011-2015, 4
Lynn Taylor David, Principal, Falcon Hill Elementary, 2005-2015, 10
Jacqueline Davis, Kindergarten, Bush Elementary, 1985-2015, 30
Linda Davis, Budget Technician, Financial Services, 1991-2014, 23
Mattie Defeo, Child Nutrition Manager, Rhodes Junior High, 1991-2015, 23
Jean Dickover, HI, Special Education, 1996-2015, 19
Virginia Domer, Science, Skyline High, 1997-2015, 18
Cheryl Downey, Second Grade, Pomeroy Elementary, 1986-2015, 29

Valree Elarton, Preschool, Eisenhower Center for Innovation, 1993-2014, 22
Julie Erickson, SLP, Pomeroy Elementary, 1985-2015, 30
Denise Eslick, Executive Secretary, Business and Support Services, 1989-2014, 25
Carlina Esparza-Keeme, Third Grade, Salk Elementary, 1997-2015, 9

Gabriele Fajardo, Science, Red Mountain High, 1988-2015, 27
Patricia Farnsworth, Science, Taylor Junior High, 1983-2015, 32
Terry Feher, ED, Mesa High, 1990-2015, 26
Terry Felicetti, SLD, Dobson High, 1988-2015, 27
Deborah Felts, Title I School Improvement Specialist, Johnson Elementary, 1984-2015, 31
Vickie Ferguson, Sixth Grade, Hale Elementary, 1981-2015, 34
Anthony Fernandez, Plumber, Maintenance, 1984-2015, 30
Orpha Flores, ELD Second Grade, Whitman Elementary, 2004-2015, 11
Eddie Flores, Area Support Facility Assistant, Custodial, 1983-2014, 31
Margaret Fons, Fourth Grade, Sirrine Elementary, 1992-2015, 23
Laura Ford, Fourth Grade, Keller Elementary, 1985-2015, 30
John Franklin, Social Studies, Mesa High, 1992-2015, 23
Joseph Freeman, Trainer, Educational Technology, 1973-2015, 42
Debbra Freestone, Fourth Grade, Franklin West, 1998-2014, 16
Irene Frklich, Department Specialist, English Language Acquisition, 1970-2015, 45

Dennis Gearhart, Director, Construction, 2000-2015, 15
Diane Gillen, Physical Education, Red Mountain High, 1989-2015, 26
Ina Glidewell, Child Nutrition Assistant II, Poston Junior High, 2002-2015, 12
Cynthia Gorman, Transition Facilitator, Dobson High School, 1988-2015, 27
Linda Green, Human Resources Assistant, Food and Nutrition, 1986-2015, 28
Elaine Griego, Fifth Grade, Ishikawa Elementary, 1985-2015, 30
Deborah Grimes, Supervisor, Financial Services, 1989-2014, 24
Deborah Grotz, Special Education Clerk, Skyline High, 2008-2015, 7
Elia Gullo, Child Nutrition Assistant II, Stapley Junior High, 2005-2015, 10
Adelita Gutierrez, SEI Technician II, Whitman Elementary, 1984-2015, 31

Tracy Hall, Audiovisual Repair Technician, Educational Television, 1983-2015, 32
Jim Hasson, Carpenter I, Maintenance, 1982-2014, 32
Viva Haws, Reading Interventionist, Redbird Elementary, 2009-2015, 6
Michael Hebting, Physical Education, Shepherd Junior High, 1985-2015, 30
Suzanna Heck, Title 1 Instructional Assistant, Edison Elementary, 1996-2015, 18
Virginia Hildwine, Instructional Assistant, Special Education, 1990-2015, 25
Rita Hinkle, First Grade, Crismon Elementary, 1991-2015, 24
Kathleen Holso, English, Stapley Junior High, 1996-2014, 18
Sally Homstad, Fourth Grade, Emerson Elementary, 1994-2015, 21
Deborah Hurst, Third Grade, Falcon Hill Elementary, 1990-2015, 25
Jana Hughes, Bus Driver, Transportation, 2006-2015, 8
Jane Hull, Bus Aide, Transportation, 2013-2015, 2
Michele Hurd, Title I School Improvement Specialist, Wilson Elementary, 1986-2015, 29

Carla Iaulualo, ELD Kindergarten, Longfellow Elementary, 1995-2015, 20
Patricia Ide, Kindergarten, Highland Elementary, 1981-2015, 34
Jane Impecoven, DD, Red Mountain Center for Early Education, 2006-2015, 9

Michael Johnson, Science, Skyline High, 2006-2014, 8
Kristi Johnson, Physical Education, Rhodes Junior High, 1987-2015, 29
Donald Johnson, Bus Driver, Transportation, 2008-2015, 6
Melody Johnson, Senior Account Clerk, Accounting, 1991-2015, 24
Janeann Jones, Sixth Grade, MacArthur Elementary, 1986-2015, 29
Richard Jones, Sixth Grade, Holmes Elementary, 1990-2015, 25
Terri Jones, SLD, Skyline High, 1992-2015, 23

Timothy Keilty, Principal, East Valley Academy, 2000-2015, 15
Thomas Kell, Assistant Mechanic, Vehicle Maintenance, 2007-2015, 7
Charles Kennedy, Social Studies, Dobson High, 1983-2015, 33
Sarah Kiahosseini, English, Poston Junior High, 1996-2015, 18
Elaine King, Custodian, Mesa Academy for Advanced Studies, 1994-2015, 21
Anthony Kinion, Computer Repair Technician, Information Systems, 2006-2014, 8
Lori Kirk, Second Grade, Taft Elementary, 1985-2015, 30
Barbara Kraus, SLD, Lehi Elementary, 1993-2014, 21
Donna Krogman, FACS, Mountain View High, 2001-2015, 14
Lynn Kusch, Math, Smith Junior High, 2002-2015, 13

Salvatore La Puma, Child Nutrition Assistant II, Stapley Junior High, 2008-2014, 6
Sharon La Puma, Child Nutrition Assistant II, Kino Junior High, 2012-2014, 2
Tony LaMantia, Department Specialist, Eagleridge, 1999-2015, 16
Janice Lange, FACS, Red Mountain High, 1995-2015, 20
Janece Larson, Sixth Grade, Crismon Elementary, 1991-2015, 24
Grivna Lee, Instructional Assistant, Crismon Elementary, 2001-2015, 15
Carolyn Lehl, General Clerk, Poston Junior High, 1987-2015, 28
Craig Leonard, Science, Smith Junior High, 2010-2015, 5
Vaunee Ann Lewis, Sixth Grade, Franklin at Brimhall Elementary, 1983-2015, 32
Melanie Limbert-Callahan, SLD, Shepherd Junior High, 1990-2014, 24
Sherri Linn, Second/Third Grade, MacArthur Elementary, 1983-2014, 31
Suzanne Lockard, Bus Driver, Transportation, 2010-2014, 4
Andrea Long, SLD, Red Mountain Ranch Elementary, 2005-2015, 10
Lori Lowes, SLP, Adams Elementary, 1986-2015, 29

James MacGregor, Telecommunications Supervisor, Information Systems, 1994-2015, 20
Susan Malatesta, Instructional Assistant, Webster Elementary, 1993-2015, 21
Edward Malone, Bus Driver, Transportation, 2010-2015, 4
Carla Mann, MOID, O'Connor Elementary, 2007-2015, 8
Brian Martin, English, Poston Junior High, 1987-2015, 28
Mary Mason, Sixth Grade, Franklin West Elementary, 1998-2015, 16
Sheryl McBride, Special Education Instructional Assistant, Dobson High, 2013-2014, 1
James McCarron, Fourth Grade, Las Sendas Elementary, 2005-2014, 9
Robert McCartney, Math, Crossroads, 2007-2015, 8
Pamela McConnell, Physical Education, Las Sendas Elementary, 1984-2014, 30
Suzanne McCullough, Assistant Principal, Dobson High, 2000-2014, 14
Elizabeth McInnis, Instructional Assistant, Special Education, 1987-2015, 27
Sharon McKean, Math, Taylor Junior High, 2002-2015, 13
Jeanette Meador, PSL, Red Mountain Center for Early Education, 2004-2014, 10
Carol Meier, Science, Westwood High, 2010-2015, 5
Esther Mena, SEI Technician II, Kino Junior High, 2000-2014, 14
Elaine Merold, Kids Corner Program Manager, Community Education, 1997-2015, 17
Richard Michalek, Director, Operations, 1986-2015, 29
Karen Miller, District Harp Specialist, Creative and Performing Arts, 1974-2015, 41
Sally Miller, Health Assistant, Dobson High, 1990-2014, 24
Marcia Millett, Second Grade, Highland Elementary, 1994-2015, 21
Janell Millyard, Science, Fremont Junior High, 2007-2015, 8
Lyle Monroe, Facility Assistant, Poston Junior High, 1994-2015, 20
Debra Morales, Kindergarten, Patterson Elementary, 1993-2015, 22
Elizabeth Mullavey, Principal, Sousa Elementary, 1988-2015, 27
Kelly Murrell, Fifth Grade, Crismon Elementary, 1995-2015, 20
Starla Myers, First Grade, Longfellow Elementary, 1986-2015, 29

Stephanie Nehl, Executive Secretary, Special Education, 1985-2015, 31
Maria Niño, Office Specialist, Kino Junior High, 1992-2015, 22
Pamela Nordick, Secretary to Principal, Hale Elementary, 1988-2015, 26
Trudy Norton, Trainer, Educational Technology, 1995-2014, 19

Mary O'Dell, SID, Porter Elementary, 2012-2015, 3
Annette Odom, Third Grade, Wilson Elementary, 1981-2015, 34
Sally Olson, Music, Franklin at Brimhall Elementary, 2004-2015, 11
Margaret O'Neill, First Grade, Hale Elementary, 1985-2015, 31
Carolyn O'Reilly, Director, Educational Services, 1987-2014, 27
Julianne O'Shea, Principal, Lindbergh Elementary, 2002-2014, 12
Kathryn Oveson Badger, ELD Second-Sixth Grade, Salk Elementary, 2005-2015, 10

Marilyn Peck, Bus Driver, Transportation, 1990-2015, 24
Ray Pedersen, Distribution Worker, Food and Nutrition Warehouse, 1997-2015, 19
Barbara Penrose, Science, Taylor Junior High, 2000-2015, 15
Melinda Peterman, FACS/Sundown, Mesa High, 1982-2014, 32
Verle Peterson, Science, Poston Junior High, 1985-2015, 30
Raymond Pfriem, Jr., Science, Mesa High, 1996-2015, 19
Phyllis Pickerel, Secretary to Principal, Stapley Junior High, 1987-2015, 27
Carol Pierce, Bus Aide, Transportation, 2013-2015, 2
Mary Ann Polve, Social Studies, Mesa High, 1985-2015, 30
Dorene Pool, Music, Hermosa Vista/Pomeroy Elementary, 1994-2015, 21
Abigail Pope, Fourth Grade, Field Elementary, 1998-2015, 17
Cindy Post, Special Education Instructional Assistant, Johnson Elementary, 1999-2015, 16
Linda Potter, Social Studies, Rhodes Junior High, 2008-2015, 7
Virginia Prange, Child Nutrition Manager, Emerson Elementary, 1992-2014, 22
Pamela Prater, Secretary to Principal, Mesa High, 2002-2014, 12
William Prater III, Supervisor, Grounds, 1974-2014, 40

Martha Rael, Adult Education Technician, Community Education, 1991-2014, 23
Karen Rascon, Reading/AVID, Kino Junior High, 1985-2015, 30
Dennise Reed, Health Assistant, Sousa Elementary, 1995-2015, 19
Rodney Reed, Facility Assistant, O'Connor Elementary, 1984-2015, 30
Karla Reiter, Sixth Grade, MacArthur Elementary, 1999-2015, 16
Jared Richardson, Science, East Valley Academy, 2013-2015, 2
Marilyn Ringland, Science, Skyline High, 2009-2015, 6
James Roberts, Physical Education, Crismon Elementary, 1984-2015, 31
Paul Romo, Bus Driver, Transportation, 1992-2015, 22
Betty Roth, Montessori 1-3, Pomeroy Elementary, 1994-2015, 21
Suzanne Rounsefell, PSD, Red Mountain Center for Early Education, 1986-2015, 30
Lori Ruf, Kindergarten, Mendoza Elementary, 2000-2015, 15
Heather Ruffner, Math, Smith Junior High, 1991-2015, 23

Dora Samson, Assistant Principal, Dobson High School, 2005-2015, 10
Yolanda Sanchez, Bus Driver, Transportation, 1988-2014, 26
Eleanor Scheman, Kindergarten, Jefferson Elementary, 1996-2015, 19
Pamela Schoenfeld, FACS, Skyline High, 1987-2015, 28
Karen Schultz, Secretary III, Food and Nutrition, 2009-2015, 5
David Shuff, Director, College and Career Readiness, 1983-2015, 33
Susan Skene, Title 1 Instructional Assistant, Jefferson Elementary, 2006-2015, 8
Judy Sloan, Third Grade, Johnson Elementary, 1994-2015, 21
Elizabeth Smith, Second Grade, MacArthur Elementary, 1987-2014, 27
Katherine Smith, Fifth Grade, Hermosa Vista Elementary, 1989-2015, 26
Kathleen Smith, Secretary for Student Support, Stapley Junior High, 1997-2015, 17
Curtis Smoot, Gardener, Grounds, 1984-2015, 30
Helen Spangler, Child Nutrition Assistant II, Red Mountain High, 1997-2014, 17
Connie Spencer, Second Grade, Franklin at Brimhall Elementary, 1997-2015, 18
Billie Stockwell, Child Nutrition Assistant II, Smith Junior High, 2004-2014, 10
Barbara Stout, Specialist II, Career Ladder, 1987-2015, 28
Walter Stromme, Bus Driver, Transportation, 2005-2015, 9
Steven Stuart, Sixth Grade, Hale Elementary, 1985-2015, 30

Deborah Taylor, First Grade, Edison Elementary, 1983-2015, 32
James Taylor, Science, Red Mountain High, 2003-2015, 12
Janet Taylor, Kindergarten, Zaharis Elementary, 2001-2015, 14
Robert Taylor, Gardener, Grounds, 1983-2015, 32
Jana Teeling, ELD Fifth Grade, Holmes Elementary, 1993-2015, 22
Carol Tickle, Bus Aide, Transportation, 1999-2014, 15
Michelle Trussell, First Grade, Summit Academy, 1983-2015, 32
Carol Tumneff, Special Education Instructional Assistant, Red Mountain Center for Early Education, 2005-2015, 10
Raymond Turley, Content Specialist, Mesa Distance Learning, 1984-2015, 31
Donna Tuttle, Gifted and Talented, Roosevelt Elementary, 1992-2015, 23

James Umlauf, Math, Rhodes Junior High, 1999-2015, 16

Sylvester Valenzuela, Lead Parts Worker, Vehicle Maintenance, 1997-2015, 17
Cynthia Valenzuela-Loehr, MIID, Poston Junior High, 1985-2015, 30
Naomi Van Deraa, ELD Fourth/Fifth Grade, Jefferson Elementary, 1994-2015, 21
Cynthia Vatt, ELD Kindergarten, Lincoln Elementary, 1997-2015, 18

Kenneth Wantland, Physical Education, Mesa High, 1988-2015, 28
Linda Warren, Title 1 Instructional Assistant, Edison Elementary, 1995-2015, 19
Clarence Warwick, Bus Aide, Transportation, 2009-2015, 5
Mitchell Webster, English, Mountain View High, 1990-2015, 25
William Wenk, Relief Bus Driver, Transportation, 1999-2014, 15
Nancy Werner, General Clerk, Red Mountain High, 1993-2015, 21
Mary Jo West, Title I School Improvement Specialist, Robson Elementary, 1985-2015, 30
Lucinda Wharton, Help Desk Specialist, Information Systems, 1982-2014, 31
Laurie White, First Grade, Keller Elementary, 1979-2015, 36
Anna Marie White, Bus Aide, Transportation, 1992-2015, 23
Judith Wilcoxson, ELD First Grade, Lindbergh Elementary, 1991-2015, 24
Rosaline Williams, Day Custodian, Red Mountain High, 1994-2014, 20
Mary Willson, Gifted and Talented, Falcon Hill Elementary, 1985-2015, 30
Desiree Woods, FACS, Dobson High, 1985-2015, 30
David Woods, Bus Driver/Trainer, Transportation, 2004-2015, 10

Guadalupe Zagasta, Child Nutrition Assistant, Lehi Elementary, 1999-2014, 15
Marilyn Zeller, Instructional Assistant, Johnson Elementary, 2007-2015, 8

Includes announced retirees through May 8, 2015.

 

Current Issue | All Past Issues