Staff

Sort by: Name | Department

Dobson Office Information
Main Number (480) 472-3000
Fax Number (480) 472-3075
Administration
Gabrielle Buckley Principal (480) 472-3051
Terrie Armstrong Principal's Secretary (480) 472-3051
Brita Beatty Curriculum/ Student Services Secretary (480) 472-3052
Philip Wail Dean (480) 472-3009
Linda Delligatti Receptionist (480) 472-3031
Chris Ginty Athletic/Activities Secretary (480) 472-3054
Scott Mohn Asst Principal-Athletic Director (480) 472-3054
Christina R. Sweador Asst Principal-Student Success (480) 472-3052
Patrick Bass Assistant Principal - Activities (480) 472-3054
Adam Malik Assistant Principal - Registration (480) 472-3052
Attendance
Debra Fordyce Head Attendance Clerk (480) 472-3002
Valeria Arce Attendance Clerk - Espanol (480) 472-3003
Bookstore
Vicki Tello Bookstore Manager (480) 472-3262
Career & Technical Education
Chef Andrew Bradford Dept. Chair /Advanced Culinary (480) 472-3292
Richard Adams Culinary Arts (480) 472-3290
Benjamin Robinson Culinary Arts (480) 472-3293
Rob Bushman Broadcasting (480) 472-3124
Paul Travis Brown Drivers Education (480) 472-3088
Jacob Fendley Photography (480) 472-3265
Daniel Christman Auto (480) 472-3557
Brittany Dieter Athletic Trainer / Sports Medicine (480) 472-3194
Rich Ence Marketing (480) 472-3146
Ashley Masters Biotech / Ag Science (480) 472-3266
Joseph Warren Kinder U Program (480) 472-3230
Zoe Drop Bio Lab Assistant (480) 472-3288
Elizabeth Rollins Ag Science (480) 472-3269
L. Michael Moon Welding (480) 472-3013
Facilities
Carlos Diaz Miramontes Custodian Night Lead (480) 472-3238
Dawn Mcclellan Custodial Site Mgr (480) 472-3065
Health Office
Becki Ewy Nurse (480) 472-3027
Individualized Instruction
Haley Luurtsema Special Ed / Autism (480) 472-3245
Ana Garcia Special Ed / ED (480) 472-3199
Paula Nogafsky Special Ed / ED (480) 472-3079
Melissa Price Special Ed / ED-P (480) 472-3130
Rebecca Nolan Special Ed / Eng (480) 472-6895
Tiffany Bunstein Special Ed / MIMD (480) 472-3196
Theresa Scott Special Ed / MIMD (480) 472-3177
Sarah Albach Special Ed / MOID (480) 472-3062
Bonnie Mitchell Special Ed / SID (480) 472-3134
Bernadette Klein Special Ed / SLD (480) 472-3160
Laura Routsong Special Ed / SLD (480) 472-3569
Kizzy Tanner Special Ed / SLD (480) 472-3209
Megan Robbins Special Ed / SLD Eng (480) 472-6899
Josephine Ferolino Special Ed / SLD Math (480) 472-6897
Charlene Madden Site Leader / Special Ed (480) 472-6885
Kenneth Michaels Transition Facilitator (480) 472-3036
Ashleigh Feliz Psychologist Assistant (480) 472-3234
Sonnya Hall Psychologist (480) 472-3064
Carrie Raymond Psychologist (480) 472-3030
Sharon Kagen Hearing Impaired Teacher (480) 472-0682
Sharla Davis Transition Specialist (480) 472-3102
Daniel Tijerina Transition Technician (480) 472-3195
Bobba Rhine SLP (480) 472-3284
Kasey Small Resource Eng Inclusion(SLD) (480) 472-6898
Information Systems
Katherine Bender Educational Technology & Teacher Support (480) 472-3298
Shelley Chandler Educational Technology & Teacher Support (480) 472-3298
Sean Fewell Computer Repair Lab (480) 472-3231
Performing Arts
Rob Lubbers Dept. Chair /Music / Orchestra (480) 472-3205
Jessica Arnold Dance (480) 472-3263
Jacob Campos Marching Band / Guitar (480) 472-3047
Jennifer Howard Band (480) 472-3220
Whitney Reed Chorus (480) 472-3217
Grant Hughes Stage Mgr Lead (480) 472-3207
Physical Education
Shannon Lang Dept. Chair /Physical Ed / Spirtline (480) 472-3250
Michael Fisher PE / Social Studies (480) 472-3180
John Miklus Physical ED (480) 472-3289
Morgan June Physical Ed (480) 472-3268
Dave Tykoski Physical Ed (480) 472-3248
Registration
Patsy Brady Registration Clerk (480) 472-3006
Sabrina Krueger Registrar (480) 472-3005
Resource Center
Catherine Decious Resource Center Aide (480) 472-3014
Karen Gleave Resource Center Specialist (480) 472-3555
School Counselors
Zachary Sumnicht Dept. Chair /School Counseling / OLM-SA (480) 472-3021
Cheyenne Grigorieff School Counseling / A-Con (480) 472-6894
Christa Mussi School Counseling / Coo-GT (480) 472-3019
Jeni Nye School Counseling / GU-LA, AVID (480) 472-3038
Katie Franklin School Counseling / Le-Oli (480) 472-3279
Eric Middleton School Counseling / SCH-Z (480) 472-3022
Cami Fessenden School Counselor Secretary (480) 472-3037
Melissa Carrasco - MCC Advisor (480) 472-3028
Samantha Steele-Godlewski Social Worker (480) 472-3020
Security
Jay Ingram SRO (480) 472-3264
Paul Peralta Security Lead (480) 472-3273
Special Education
Alyssa Massey Instructional Staff
Special Services
Mark Webster Equipment Mgr (480) 472-3252
Patrice Brusacoram Cafe Manager Secondary (480) 472-3040
Ronald Jacobson Credit Recovery (480) 472-3149
Kelli Booth General Clerk / Alternative Learning Center (480) 472-3175
Gustavia Clark General Clerk
Brenda Lujan General Clerk (480) 472-3004
Susanne Turner General Clerk (480) 472-3043
Tina Scott AV Specialist (480) 472-3211
Visual Arts
World Language
Cinthia Merino Dept. Chair /World Language / Spanish (480) 472-3261
Matthew Cary World Language / ASL (480) 472-3078
Daming Kou World Language /Chinese (480) 472-3167
Sophie Sagot Macabou World Language / French (480) 472-3132
Angelica Lierow World Language / Spanish (480) 472-3201
Bethany Stoian World Language / Spanish (480) 472-3165
Blake Stone World Language / Spanish (480) 472-3138