Staff

Sort by: Name | Department

Administration
Office
Lorraine Arteaga Attendance Clerk (480) 472-2500
Dorotha Bowman Special Ed Secretary (480) 472-2524
Anna Escobar Secretary for Student Support (480) 472-2402
Karen Estrada Secretary to Principal (480) 472-2401
Ira Willoughby Registrar (480) 472-2404
Fax Number (480) 472-2549
Counseling
Sarah Devena Psychologist (480) 472-2414
Nellie McCarthy Counselor (480) 472-2408
Rebecca Ross Counselor, Department Chair (480) 472-2409
Melissa Robles Parent Liaison (480) 472-2403
Krystal Wickens Counselor (480) 472-2407
Health Office
Lois Hanson Nurse (480) 472-2420
Shirley Loza Jimenez Health Assist (480) 472-2522
Art - Practical
Bookstore
Ashley Arteaga Bookstore Manager (480) 472-2424
English
Chrystina Ball 7th Grade English (480) 472-2488
Cami Bell 7th Grade English (480) 472-2487
Shaela Draney 7th Grade Math (480) 472-2484
Wendi Egnew 8th Grade English (480) 472-2482
Anabel Franco 8th Grade English (480) 472-2494
Darren Hatcher 7th Grade English (480) 472-2485
Heather Ostrowski 8th Grade English (480) 472-2488
Michelle Salas 8th Grade English (480) 472-2480
Valerie Wilmot 8th Grade English (480) 472-2489
Intervention
Jodi Jewett Reading (480) 472-2501
Carlesha Ovalles ALC Instructor (480) 472-2512
Computers/Technology
Lauren Kalvans CTE (480) 472-2492
Millica Wilson Computer Science (480) 472-2502
Mathematics
Miguel Albanez 8th Grade Math (480) 472-2466
David Barr 8th Grade Math (480) 472-2470
Katelyn Kozikowski 8th Grade Math (480) 472-2474
Karin Lingle 7th Grade Math (480) 472-2475
Krysta Makura 7th Grade Math (480) 472-2478
Shaela Offord 8th Grade Math (480) 472-2474
Sierra Rhinehart Honors Math (480) 472-2476
Marilou Schultz 7th Grade Math (480) 472-2479
Morgan Griffis 7th Grade Math (480) 472-2473
Alexis Sprecher 7th Grade Math (480) 472-2477
Marie Woods 8th Grade Math (480) 472-2472
Media Center
Martha Shumway Media Center, Specialist (480) 472-2421
Denise Smith Resource Center Aide (480) 472-2422
PE Boy's
Special Education
Tracy Carlson (480) 472-2491
Diana Coleman SLD Math (480) 472-2504
David Earley SLD ELA (480) 472-2509
Amanda Hayes SLD Math (480) 472-2505
Anne Lewallen SLD English (480) 472-2511
Elizabeth Meadows Speech-Language Pathologist (SLP) (480) 472-2430
Jonathan Shotwell ED (480) 472-2497
Robyn Tober MIID (480) 472-2453
Specialty
Lourdes Urnberg SEI Technician (480) 472-2418
AVID
Arleigh Crispin Avid - Dept. Head (480) 472-2467
Career and Tech Ed.
Facilities
Kimberly Beaird Cafe Manager (480) 472-2440
Karen Bizjak Cafeteria (480) 472-2440
Michael Clark Cafeteria (480) 472-2440
Gladis Cueto Custodian Lead (480) 472-2425
Gabriel Escalante Facility Assist, Jh (480) 472-2425
Instructional Assitants
Sonia Bazan De Mireles Instructional Staff
Alejandra Berumen Instructional Staff
Pamela Claspill Instructional Staff
Luis Montenegro Instructional Staff
Dominique Nguyen Instructional Staff
Stacey Noble Instructional Staff
Haley Vanallen Instructional Staff
Malcolm Webb Instructional Staff
Security
Christopher Falk Security Monitor (480) 472-2529
James Palmer Security Monitor (480) 472-2529
Officer Bingham (480) 472-2429
Title I
Vanessa Franco Title I Clerk
Shauna Kinghorn Title I Specialist (480) 472-2412
Stephanie Naranjo Family Support Specialist (480) 472-2415