Staff

Sort by: Name | Department

Administration
Jared Ryan Principal (480) 472-8080
Laura Contreras Assistant Principal, Registration (480) 472-8020
Brent Gardner Assistant Principal, Student Services (480) 472-8082
James Gowdy Assistant Principal, Athletics (480) 472-8189
Jason Grantham Assistant Principal, Student Activities (480) 472-8085
JaNeal Hale Team Leader, Student Advisors Chair (480) 472-8087
Student Advisors
Catherine Bianchi Student Advisor, Sophomores (480) 472-8030
Jennifer Fiegl Social Worker (480) 472-8030
Keely Griner Student Advisor, Seniors (480) 472-8030
Raina Rios Student Advisor, Juniors (480) 472-8030
Lisa Sweet Student Advisor, Seniors (480) 472-8030
Stephanie Vogt Student Advisor, Freshman (480) 472-8030
Jerzy Wasilewski Student Advisor, Sophomores (480) 472-8030
Cathy Weigler Student Advisor, Juniors (480) 472-8030
Cassie Zeper Student Advisor, Freshman (480) 472-8030
Office/Specialists
Patricia Anglin Attendance (480) 472-8011
Robert Culver Athletics Equipment (480) 472-8244
Nicole DeMara PBIS Assistant (480) 472-8055
Barbara Escamilla Registration Clerk (480) 472-8021
Sharon Foster Clerical Staff
Arthur Gallardo Auditorium Manager (480) 472-8213
Nancy Iovino Student Records (480) 472-8013
Melissa Kerr Team Shop (480) 472-8120
Cynthia Lancaster Secretary (480) 472-8082
Anna Makin Native American Liaison (480) 472-8045
Robert Martinez Facility Manager (480) 472-8094
Amber Miller AV Specialist (480) 472-8056
Julie Mitchell Bookstore Manager (480) 472-8023
Lori Morton Activities (480) 472-8085
Sonja Nahrgang Athletics (480) 472-8189
Tammy Newton Receptionist (480) 472-8000
Tammy Palmer Office Manager (480) 472-8080
Beatriz Rodriguez Attendance (480) 472-8012
Johannah Romero Student Advisors (480) 472-8030
Linda Rusnak College & Career Center (480) 472-8031
Carrie Trevizo Cafeteria Manager (480) 472-8027
Jackie Vaughn Receptionist (480) 472-8000
Lois Vignali Security Lead (480) 472-8218
Grace Wood Registrar (480) 472-8020
Health Office
Lynae Shurtz Nurse (480) 472-8041
Tamara Yarbrough Health Assistant (480) 472-8040
Art
Julie Nau Department Chair, Art, Photo (480) 308-5641
Terry Graves Art, AP Studio Art, Boys Tennis (480) 472-8147
Nancy Lawrence Art, Ceramics (480) 472-8145
Karilee Ovalle Art, Photo, Graphics (480) 472-8220
CTE
Julie Nau Department Chair, CTE (480) 308-5641
Barbara Torrey Department Chair, STEM, Biomedicine (480) 308-5625
April Bennett CTE, Sports Medicine, Physical Education (480) 308-5645
Katy Gazda CTE, Biotechnology (480) 308-7488
Sharon Pratt Lions Cub Preschool (480) 472-8183
Richard Hamilton Drivers Education, Softball (480) 472-8231
Tammy Hamilton CTE, Biomedicine (480) 308-5607
Michele Hemmerlin CTE, Education Professions (480) 472-8179
Glenn Hudak CTE, Automotive Technology (480) 472-8222
Daniel Hurst CTE, Welding (480) 472-8225
Richard Kates CTE, Sports Medicine (480) 472-8059
Matt Kelley CTE, Computer Science, TV Production (480) 472-8198
Adam Middleton CTE, Engineering & Robotics (480) 472-8224
Stephen Mulhearn Marketing, Economics (480) 472-8144
Karilee Ovalle CTE, Art, Photo, Graphics (480) 472-8220
Chef Jen Pearl CTE, Culinary Arts (480) 308-7490
John Romero CTE, Agriculture (480) 308-7487
Jan Saquella CTE, English, Yearbook, News Magazine (480) 472-8228
Kristy Simmons CTE, Culinary Arts, Boys Volleyball (480) 308-7491
Tonya R. St. John CTE, Argiculture (480) 308-7462
English
Heidi Udall Department Chair, English (480) 472-8107
Kyle Williams Department Chair, English (480) 472-8105
Rachel K. Cupryk 2020 Vision Chair, English (480) 472-8106
Julie Andersen (480) 472-8101
Chris Andreadis (480) 472-8133
Shasta Blisard (480) 472-8103
Maggie Borze (480) 472-8137
Nan Brinker (480) 472-8173
Suzanne Buffington English, ELL (480) 472-8016
Celeste Burns English, AVID (480) 472-8169
Jennifer Caruso (480) 472-8113
Csilla Edens (480) 472-8172
Joseph Eulate (480) 472-8135
Dalia Garcia Starks (480) 472-8171
Tracie Garrard (480) 472-8177
Denise Harper (480) 472-8174
Bekka Lancucki (480) 472-8199
Melissa Martin (480) 472-8175
Jessie Pomonis English, Student Council (480) 472-8204
Janette Ramsey (480) 472-8108
Jan Saquella English, Yearbook, Magazine (480) 472-8228
Sarah Slater (480) 472-8102
Jennifer Smith (480) 472-8170
Diana Sokol (480) 472-8100
Erin Whitaker (480) 472-8060
Library Resource Center
Margo Angeli Resource Center Specialist (480) 472-8052
Katherine Oakes Resource Center Specialist
Victoria Crump Resource Center Aide
Math
Gena Thompson Department Chair, Math (480) 308-5610
Kelli Bonham (480) 308-5614
Rhiannon Brooks (480) 308-5603
Louise Coleman (480) 308-5601
Rocio Mauro (480) 308-5618
Janet Cunningham (480) 308-5602
Jacob Dunford (480) 308-5609
Bill Egan (480) 472-8178
Kelvin Einspahr (480) 308-5622
Melissa Humphreys (480) 308-5601
Laura Kent (480) 308-5600
Brent Krieg Math, Cross Country, Track (480) 308-5603
Pam Meredith (480) 472-8176
Cynthia Meschede (480) 308-5612
Eric Miller (480) 308-5631
Michael D Peterson Math, Football (480) 308-7468
Michael Quelle (480) 308-5617
Kevin Reeves (480) 308-5606
Erica Ritter (480) 308-5613
Diane Rizza (480) 308-5602
Charlie Robbins (480) 308-5604
Benjamin Scott Math, Swim & Dive (480) 308-5629
Ron Skinner (480) 308-5619
Nicci Spratley (480) 308-5626
Perla Turley (480) 308-5624
Carmen Witting (480) 308-5615
Performing Arts
Physical Education
Ben Brandau Department Chair, Physical Education, Strength Training (480) 472-8241
Josh Barge Physical Education, Track, Strength Training (480) 472-8240
Zada Gallegos Girls Soccer (480) 472-8189
Kyle Hare Physical Education, Strength Training (480) 472-8245
Kevin Holck Girls Volleyball (480) 472-8189
Jackie Kennedy Physical Education, Aerobics (480) 472-8236
Jake Kober Physical Education, Strength Training (480) 472-8226
Christopher Lemon Boys Basketball (480) 472-8241
Michael Miller Boys Soccer (480) 472-8189
Bryan Rice Physical Education, Strength Training (480) 472-8242
Michael Runge Physical Education, Strength Training (480) 472-8243
Steven Selby Physical Education, Cross Country (480) 472-8229
Special Education
Nicole Lame Department Chair, Special Education (480) 472-8190
Alexandra Allen Individual Instruction, Autism (480) 472-8188
Martin Appel Individual Instruction, Transition, Girls Basketball (480) 472-8217
Emily Ballentyne Individual Instruction (480) 472-8197
Vicki Blake Individual Instruction, SLD (480) 472-8068
Kacie Combs Individual Instruction, Autism (480) 472-8194
Kyle Enders Individual Instruction, SLD (480) 472-8185
Michael Gillilea Individual Instruction, MD (480) 472-8192
Jeffrey Kain Individual Instruction, SLD, Girls Golf (480) 308-5639
Ann Lagman Individual Instruction, Speech (480) 472-8044
Laurel Moore Individual Instruction, SLD (480) 472-8096
Paula Nogafsky Individual Instruction (480) 472-8195
Philip Poisson Individual Instruction (480) 472-8193
Hannah Tautolo Individual Instruction (480) 472-8104
Austin Thorne Individual Instruction (480) 472-8115
Terrilyn Trejo Individual Instruction, Transition (480) 308-7461
Rebekah Wiseman Individual Instruction (480) 472-8185
Aileen Wong Individual Instruction, MOID (480) 472-8191
World Languages
Rodney Cole Department Chair, German (480) 472-8109
Deb Thompson ("Señora") Department Chair, Spanish (480) 472-8138
Shannon Bute French (480) 472-8136
Lili E. Carrasco Spanish (480) 472-8113
Rena Hughes French, Spanish (480) 472-8110
Cody Hunt Spanish (480) 472-8141
Sherrie Jarama Spanish (480) 472-8126
Alex Muñoz Spanish (480) 472-8140
German Reyna Spanish (480) 472-8139