Staff

Sort by: Name | Position

Jared Ryan Principal (480) 472-8080
Tammy Palmer Secretary to Principal (480) 472-8080
Brent Gardner Assistant Principal, Student Services (480) 472-8082
Cynthia Lancaster Secretary to Student Services & 9th Grade (480) 472-8082
James Gowdy Assistant Principal, Athletics (480) 472-8189
Sonja Nahrgang Secretary to Athletics & 10th Grade (480) 472-8189
Laura Contreras Assistant Principal, Registration (480) 472-8020
Grace Wood Registrar & Secretary to 11th Grade (480) 472-8020
Jason Grantham Assistant Principal, Student Activities (480) 472-8085
Lori Morton Secretary to Activities & 12th Grade (480) 472-8085
JaNeal Hale Assistant Principal, Intervention & CORE (480) 308-5646
Victoria Crump Secretary to CORE (480) 308-5646
Cathy Weigler Student Advisor, CORE (480) 308-5646
Jennifer Caruso English, CORE Chair (480) 308-5646
Louise Coleman Math (480) 308-5646
Joseph Eulate English (480) 308-5646
Kyle Hare Teacher (480) 308-5646
Edward Hazlett Social Studies (480) 308-5646
Laura Kent Math (480) 308-5646
Kathleen Libers Science (480) 308-5646
Andrew Moeller Social Studies (480) 308-5646
Michael D Peterson Math, Football (480) 308-5646
Johannah Romero Secretary to Advisement (480) 472-8030
Catherine Bianchi Student Advisor, Juniors (480) 472-8030
Jennifer Fiegl Social Worker (480) 472-8030
Keely Griner Student Advisor, Freshman (480) 472-8030
Tracy Inorio Advisor, Mesa Community College (480) 472-8054
Raina Rios Student Advisor, Seniors (480) 472-8030
Matthew Romanowski Student Advisor, Freshman (480) 472-8030
Lisa Sweet Student Advisor, Seniors (480) 472-8030
Stephanie Vogt Student Advisor, Sophomores (480) 472-8030
Jerzy Wasilewski Student Advisor, Juniors (480) 472-8030
Cassie Zeper Student Advisor, Sophomores (480) 472-8030
Julie Nau Department Chair, CTE (480) 308-5641
Barbara Torrey Department Chair, STEM, Biomedicine (480) 308-5625
Shane Bycott CTE, Engineering, Robotics (480) 472-8068
Stacy Claycomb CTE, Director, Lions Cub Preschool (480) 472-8183
Amanda Cline CTE, Yearbook, Magazine, Photography (480) 472-8228
Katy Gazda CTE, Biotechnology (480) 308-7488
Nicholas Gratzl CTE, Graphic Design, Photography (480) 472-8220
Richard Hamilton Drivers Education, Softball (480) 472-8231
Michele Hemmerlin CTE, Education Professions (480) 472-8179
Nathan Hinze CTE, Auto (480) 472-8222
Daniel Hurst CTE, Welding (480) 472-8225
Matt Kelley CTE, Computer Science, TV Production (480) 472-8198
Moriah Larsen CTE, Sports Medicine
Adam Middleton CTE, Engineering & Robotics (480) 472-8224
Stephen Mulhearn Marketing, Economics (480) 472-8144
Chef Jen Pearl CTE, Culinary Arts (480) 308-7490
Kristy Simmons CTE, Culinary Arts, Boys & Girls Volleyball (480) 308-7491
Tonya R. St. John CTE, Agriculture (480) 308-7462
Kyle Williams Department Chair, English (480) 472-8105
Rachel K. Cupryk PD Coordinator, English (480) 472-8106
Julie Andersen English (480) 472-8101
Chris Andreadis English (480) 472-8133
Shasta Blisard English (480) 472-8103
Nan Brinker English (480) 472-8173
Suzanne Buffington English, ELL (480) 472-8016
Celeste Burns English, AVID (480) 472-8169
Csilla Edens English (480) 472-8172
Dalia Garcia Starks English (480) 472-8171
Tracie Garrard English (480) 472-8177
Denise Harper English (480) 472-8174
Jenna Iovino English (480) 472-8178
Diana Judd English (480) 472-8101
Bekka Lancucki English (480) 472-8199
Lauren Ligouri English (480) 472-8102
Melissa Martin English (480) 472-8175
Jessie Pomonis English, Student Council (480) 472-8204
Janette Ramsey English (480) 472-8108
Sarah Slater English (480) 472-8102
Jennifer Smith English (480) 472-8170
Diana Sokol English (480) 472-8100
Erin Whitaker English (480) 472-8060
Nicole Lame Department Chair, Special Education (480) 472-8190
Alexandra Allen Individual Instruction, Autism (480) 472-8188
Shawntel Ashcroft Individual Instruction, SLD
Kacie Combs Individual Instruction, Autism (480) 472-8194
Kyle Enders Individual Instruction, SLD (480) 472-8185
Michael Gillilea Individual Instruction, MD (480) 472-8192
Jeffrey Kain Individual Instruction, Girls Golf, Girls Basketball (480) 308-5639
Ann Lagman Individual Instruction, Speech (480) 472-8044
John Lokey Individual Instruction, SLD (480) 472-8068
Laurel Moore Individual Instruction, SLD (480) 472-8096
Siera Phillips Individual Instruction, SLD, Softball (480) 472-8096
Philip Poisson Individual Instruction (480) 472-8193
Jeffrey Post Individual Instruction (480) 472-8195
Hannah Tautolo Individual Instruction (480) 472-8104
Austin Thorne Individual Instruction (480) 472-8115
Terrilyn Trejo Individual Instruction, Transition (480) 308-7461
Becky Weber Individual Instruction, Transition (480) 308-7468
Rebekah Wiseman Individual Instruction (480) 472-8176
Aileen Wong Individual Instruction, MOID (480) 472-8191
Ben Brandau Department Chair, Physical Education, Strength Training (480) 472-8241
Josh Barge Physical Education, Track, Strength Training (480) 472-8098
Spencer Jackson Physical Education, Wrestling (480) 472-8245
Jackie Kennedy Physical Education, Aerobics (480) 472-8236
Jake Kober Physical Education, Strength Training (480) 472-8226
Bryan Rice Physical Education, Strength Training (480) 472-8242
Michael Runge Physical Education, Strength Training (480) 472-8243
Steven Selby Physical Education, Cross Country (480) 472-8229
Trevor Brimhall Department Chair, Social Studies (480) 472-8131
Andrea Bartlett Social Studies (480) 472-8161
Beth Bonewell Social Studies (480) 472-8166
Joshua Buckley Social Studies (480) 472-8162
Frank Campos Social Studies, Boys Golf (480) 308-7478
Craig Hale Social Studies (480) 472-8134
Woodland Hodges Social Studies (480) 472-8232
Jeremy Jones Social Studies (480) 472-8128
Bradley Kaufman Social Studies (480) 472-8129
Jeannine Kuropatkin Social Studies (480) 308-7452
Kevin Kuss Social Studies (480) 472-8158
Cassandra Lee Social Studies (480) 472-8165
Jaime Leverington Social Studies (480) 308-7479
Robert J Macias Social Studies (480) 472-8132
Gabriel Marquez Social Studies, Psychology (480) 472-8127
Andrew Moeller Social Studies (480) 472-8165
Sarah Nakata Social Studies (480) 472-8164
Don Sailer Social Studies (480) 472-8159
Megan Dover Social Studies (480) 472-8163
Rena Weber Social Studies (480) 472-8157
Jed Whetten Social Studies (480) 472-8130
Gena Thompson Department Chair, Mathematics (480) 308-5610
Kelli Bonham Math (480) 308-5614
Rhiannon Brooks Math (480) 308-5603
Janet Cunningham Math (480) 308-5620
Bill Egan Math (480) 472-8178
Kelvin Einspahr Math (480) 308-5622
Melissa Humphreys Math (480) 308-5601
Brent Krieg Math, Cross Country, Track (480) 308-5603
Rocio Mauro Math (480) 308-5618
Cynthia Meschede Math (480) 308-5612
Eric Miller Math (480) 308-5631
Patrick O'neill Math (480) 308-5624
Michael Quelle Math (480) 308-5617
Erica Ritter Math (480) 308-5613
Diane Rizza Math (480) 308-5602
Benjamin Scott Math, Swim & Dive (480) 308-5629
Ron Skinner Math (480) 308-5619
Nicci Spratley Math (480) 308-5626
Perla Turley Math (480) 308-5624
Carmen Witting Math (480) 308-5615
Jessica Brierton Department Chair, Science (480) 472-8092
Christopher Bolster Science (480) 472-8078
Russell Bray Science (480) 308-5623
Shane Bycott Science (480) 472-8068
Meridith Caryl Science (480) 472-8067
Thomas Demassa Science (480) 472-8069
Virginia Doucett Science (480) 472-8076
Eileen Gratkins Science (480) 308-5621
Tammy Hamilton Science (480) 308-5607
Patricia Jones Science (480) 472-8079
Sylvie Kasztan Science (480) 472-8066
Jennifer Klein Science (480) 472-8064
Chelsea Lane Science (480) 472-8074
Ross Pagel Science (480) 472-8073
John Romero Science (480) 308-7487
Kayria Rosales Science (480) 472-8063
Jeff Turley Science (480) 472-8063
Tara Wakefield Science (480) 308-5611
Rodney Cole Department Chair, German (480) 472-8109
Deb Thompson ("Señora") Department Chair, Spanish (480) 472-8138
Shannon Bute French (480) 472-8136
Lili E. Carrasco Spanish (480) 472-8113
Rena Hughes French, Spanish (480) 472-8110
Cody Hunt Spanish (480) 472-8141
Sherrie Jarama Spanish (480) 472-8126
Daming Kou Chinese (480) 472-8185
Alex Muñoz Spanish (480) 472-8140
Nadine Van Deraa Spanish (480) 471-8139
Joseph Johnston Department Chair, Music, Choir (480) 472-8205
Matt Erickson Drama (480) 472-8061
John Haggard Music, Orchestra (480) 472-8206
Jennifer Hamilton Music, Band (480) 472-8207
Brennan Harris Music, Guitar (480) 472-8111
Emily Pavkov Dance (480) 472-8233
Julie Nau Department Chair, Art, Photo (480) 308-5641
Terry Graves Art, AP Studio Art, Boys Tennis (480) 472-8147
Nancy Lawrence Art, Ceramics (480) 472-8145
Patricia Anglin Attendance (480) 472-8011
Beatriz Rodriguez Attendance (480) 472-8012
Barbara Escamilla Registration Clerk (480) 472-8021
Nancy Iovino Student Records (480) 472-8013
Robert Culver Athletics Equipment (480) 472-8244
Nicole DeMara PBIS (480) 472-8055
Julie Mitchell Bookstore Manager (480) 472-8023
Sharon Foster Clerical Staff (480) 472-8023
Arthur Gallardo Auditorium Manager (480) 472-8213
Melissa Kerr Team Shop (480) 472-8120
Anna Makin Native American Liaison (480) 472-8045
Robert Martinez Facility Manager (480) 472-8094
Amber Miller AV Specialist (480) 472-8056
Stephanie Allen Receptionist PM (480) 472-8000
Tammy Newton Receptionist AM (480) 472-8000
Tannis Windsor Receptionist (480) 472-8000
Linda Rusnak College & Career Center (480) 472-8031
Carrie Trevizo Cafeteria Manager (480) 472-8027
Debra Norris Psychologist (480) 472-8014
Deborah Scarpelli Psychologist (480) 472-8043
SFC(R) William Savage JROTC (480) 472-8151
Olga Cortez JROTC (480) 472-8150
Lynae Shurtz Nurse (480) 472-8041
Tamara Yarbrough Health Assistant (480) 472-8040
Katie Oakes Resource Center Specialist (480) 472-8052