District Staff

Sort by: Name | Department

Janine Cawthorne Executive Director/Special Ed (480) 472-0702
Mindy Herbert Secretary (480) 472-0702
Barbara Andrus Procurement Clerk (480) 472-0707
Margaret Cohea IA's/Clerical Aides (480) 472-0739
Raylynn Wade Payroll Clerk (480) 472-0720
Jennifer Zakaras Spec Ed Technician (480) 472-0716
Psychological Services
Samara Way Coordinator Of Psych Services (480) 472-0600
Yessika Schafler Secretary (480) 472-0656
K-6 : East Area
Alissa González Director : East K - 6 (480) 472-0723
Jill Helms Secretary (480) 472-0723
K-6 : West Area
Nancy Foley Director : West K-6 (480) 472-0728
Darlene Mowers Secretary (480) 472-0728
Secondary : JHS & HS
Mel Kelley Director : Junior High & High Schools, Success Schools (480) 472-0719
Sandy Prezant Secretary (480) 472-0719
Specialized Instruction
Trish Geraghty Director of Specialized Instruction (480) 472-0727
Jennifer Spurge Secretary (480) 472-0727
Tammy Field IMC Clerk (480) 472-0627
Assistive Technology
Doug Cutler Speech and Language Path (480) 472-0628
Julie Lukert (480) 472-0626
Kim Patterson Assist. Tech. Clerk (480) 472-0638
Behavior Services
Terri Wright Coordinator of Behavior Services (480) 472-8968
Jill Bonwell Behavioral Specialist (480) 472-8965
Elise Sheldon Behavioral Specialist (480) 472-8966
Nicole Bartko Behavior Specialist (480) 472-8964
Bilingual Interpreters
Andrea Anderson Bilingual Interpreter (480) 472-0653
Guadalupe Del Pardo Salais Bilingual Interpreter (480) 472-0644
Content Specialists
Christine Gutierrez Alternate Standards / Applied Learning (480) 472-0714
Kim Rogers Alternate Standards / Applied Learning (480) 472-0726
Melinda Pace Mild Disabilities/Academic Standards (480) 472-0441
Judy Shanker Mild Disabilities/Academic Standards (480) 472-0313
Lisa Kathman Speech and Language (480) 472-0735
Itinerant
Cindy Dewar SLD Itinerant (480) 472-0601
Susan Plummer Speech and Language Path (480) 472-0662
Jill Christiansen Adapted PE (480) 472-0636
William Helser Adapted PE (480) 472-0643
Jennifer Houston Adapted PE
Bob Lindstrom Adapted PE (480) 472-0686
Connie Monk Adapted PE (480) 472-0639
Rachel Shea Adapted PE (480) 472-3875
Marsha Larson Hearing Impaired Itinerant (480) 472-0647
Peggy Shapiro Hearing Impaired Itinerant (480) 472-0650
Carolyn Darst Orthopedically Impaired Itinerant (480) 472-0659
Kim Cooper Orientation & Mobility Itinerant (480) 472-0671
Constance P. Czarnecki Traumatic Brain Injury Itinerant (480) 472-0660
Mark Feliz Visually Impaired Itinerant (480) 472-2784
Shelly Klennert Visually Impaired Itinerant (480) 472-0672
Elizabeth Luevano Guzman Visually Impaired Itinerant (480) 472-0676
Ja Zan Wuest Visually Impaired Itinerant (480) 472-0675
Tammara Bourdo Autism
Donna O Connor Sld
Pamela G. Willis Hi
Christina Pizzo Interpreter - Supervisor (480) 472-0737
Medicaid
Susan Ambrose Medicaid Compliance Specialist (480) 472-0575
Connie Halepis Medicaid Compliance Specialist (480) 472-0502
Preschool
Cynthia Omura Psychologist (480) 472-0603
Patty Smith Evaluator (480) 472-0613
Michelle Treola Evaluator (480) 472-0708
Patty Mattson Language Evaluator (480) 472-0734
Cindy Smith Language Evaluator (480) 472-0731
Krystn Murphy Preschool Evaluator (480) 472-0711
Lisa Haws Preschool Speech/Language (480) 472-0584
Theresa Przeslicke Office Assistant (480) 472-0703
Psychological Records
Diane Skotko Senior Records Clerk (480) 472-0619
Monica Garcia Records Clerk (Adams - Kerr) (480) 472-0715
Alma Bonilla Records Clerk (Kino - Red Mtn Ranch) (480) 472-0617
Ginger Rehrman Records Clerk (Preschool) (480) 472-0566
Lisa Gallagher Records Clerk (Redbird - Zaharis) (480) 472-0709
Cheryl Green Record Requests (480) 472-0713
Special Ed Transportation
Kathy Arend (480) 472-0173
SynergySE
Terri Swanson SynergySE Support Supervisor/Trainer (480) 472-0623
Heidi Corder SynergySE Helpdesk (480) 472-0855
Transition Services
Deborah Kincaid Transition Facilitator (480) 472-0728
Michelle Myers Transition Facilitator (480) 472-0651
Theresa Scott Transition Facilitator (480) 472-3145