District Staff

Sort by: Name | Department

Theresa Baca Executive Director/Special Ed (480) 472-0702
Mindy Herbert Executive Secretary to Theresa Baca (480) 472-0702
Justin Ashley Director of IEP Compliance (480) 472-0660
Gretchen Kaiser Director : Elementary (480) 472-0728
James Turner Director : Elementary (480) 472-0723
Mel Kelley Director : Junior High & High Schools, Success Schools (480) 472-0719
Lindsay Massey Director - Specialized Instruction (480) 472-0727
Darlene Mowers Secretary to Gretchen Kaiser (480) 472-0728
Jana Haeffner Secretary to Lindsay Massey (480) 472-0727
Sandy Prezant Secretary to Mel Kelley (480) 472-0719
Kelley Burgoyne Secretary to James Eric Turner (480) 472-0723
Connie Halepis Payroll Clerk (480) 472-0720
Tracy Ryan Special Education Technician
Psychological Services
Yessika Schafler Secretary to Rick Dwyer (480) 472-0656
Richard Dwyer Coordinator of Psychological Services (480) 472-0600
Specialized Instruction
Amy Robinson Department Specialist - Secondary
Michele Clower Department Specialist
Graciela Ocana Department Specialist
Colleen Smith Department Specialist (480) 472-0597
Tammy Field IMC Clerk (480) 472-0627
Adapted PE
Jill Christiansen (480) 472-0636
Jennifer Houston (480) 472-0686
Connie Monk (480) 472-0639
Rachel Shea (480) 472-3875
Elise Sheldon (480) 472-0679
Leopoldo Dorantes Teacher
Christine Hendriks Teacher
Assistive Technology
Doug Cutler Speech and Language Path (480) 472-0628
Julie Lukert Assistive Technology Specialist (480) 472-0626
Brett Bredenkamp Assist. Tech. Clerk (480) 472-0638
Bilingual Interpreters
Andrea Anderson Bilingual Interpreter (480) 472-0653
Guadalupe Del Pardo Salais Bilingual Interpreter (480) 472-0644
Child Find
Samara Way Coordinator of Child Find (480) 472-0694
District Specialists
Alissa González Coordinator : PreK to KG Transition (480) 472-0689
Early Childhood Education
Krystn Murphy Preschool Evaluator (480) 472-0711
Patty Smith Preschool Evaluator (480) 472-0613
Michelle Treola Preschool Evaluator (480) 472-0708
Lisa Haws Preschool Speech/Language (480) 472-0584
Instructional Coaches
Deborah Blakeman Reading Coach (480) 472-0658
Tammara Bourdo Reading Coach (480) 472-0598
Ronda Carlson Reading Coach
Carrie Carstens Reading Coach
Carol Desmond Reading Coach
Ruthee John Reading Coach
Johnna Pascador Reading Coach
Serenity Simpson Reading Coach
Kerry Taylor Reading Coach
Wendy Sanders Applied:Elem Coach (480) 472-0565
Jayme Petersen Applied:Sec Coach (480) 472-0714
Abigail Wheatfill Autism Coach (480) 472-0585
Lydia Donahue Autism Itinerant (480) 472-0662
Itinerant
Aaron La Grange DHH Itinerant (480) 472-7155
Holly Newman DHH Itinerant (480) 472-2175
Judy Robbins DHH Itinerant (480) 472-0642
Kim Cooper Orientation & Mobility Itinerant (480) 472-0671
Mark Feliz Visually Impaired Itinerant (480) 472-2784
Shelly Klennert Visually Impaired Itinerant (480) 472-0672
Cynthia Phelps Visually Impaired Itinerant (480) 472-0676
Ja Zan Wuest Visually Impaired Itinerant (480) 472-0675
Christina Pizzo Sign Language Interpreter - Supervisor (480) 472-0737
Timothy Hunts-in-Winter Transition Itinerant (480) 472-0651
Kelli-marie Koch Teacher
Medicaid
Susan Ambrose Lead Medicaid Compliance Specialist (480) 472-0575
Veronica Schneider Medicaid Specialist (480) 472-0716
Tamra Volz Phase Liaison/Medicaid Specialist (480) 472-0704
Psychological Records
Diane Skotko Senior Records Clerk (480) 472-0619
Monica Garcia Records Clerk (Adams - Kerr) (480) 472-0715
Ginger Rehrman Records Clerk (Preschool) (480) 472-0566
Cheryl Green Records Clerk (Records Requests) (480) 472-0713
Dorina Perez Records Clerk (Redbird - Zaharis) (480) 472-0709
Suzanne Sill Psychological Records-RMRE (480) 472-0617
Special Ed Transportation
Kathy Arend (480) 472-0173
Speech Language Pathology Services
Amy Anson Coordinator of Speech Language Pathology Services (480) 472-0735
SynergySE
Teresa Pinsonneault Synergy Special Education Specialist (480) 472-0623
Heidi Corder SynergySE Helpdesk (480) 472-0855
Transition Services
Martin Appel Transition Coordinator (480) 472-0747