Staff

Sort by: Name | Department

ADMINISTRATION
Kirk Thomas Principal (480) 472-5903
Preston Peterson Assistant Principal - Athletics (480) 472-5979
Jeremy Arnett Assistant Principal - Registration / 12th Grade (480) 472-5969
Bradley Cosseboom Assistant Principal - Student Services / 10th Grade (480) 472-5905
Lilia Gomez-Napier Assistant Principal - Student Services / 9th Grade (480) 472-5905
Dewey Best Team Lead - Activities (480) 472-5905
Jack Francis Teacher on Special Assignment (480) 472-5746
ATTENDANCE
Gwen Petersen Attendance (A-F) (480) 472-5908
Vanessa Flores Attendance (P-Z) (480) 472-5910
SUPPORT STAFF
Nicole Kabat Office Receptionist (480) 472-5904
Vickie Martinez Principal's Secretary (480) 472-5903
Janice Knight 12th/Counseling Secretary (480) 472-5969
Maria Boren Assistant Principal Secretary-Student Services (480) 472-5905
Angie Davidson Athletic/Activities Secretary (480) 472-5907
Elizabeth Allred Bookstore Manager (480) 472-5937
Cheryl Bulck Bookstore Clerk (480) 472-5937
Lyn Chavez ALC (480) 472-5897
Ronda Keilbart AV Specialist (480) 472-5959
Marissa Bonner Social Worker A -L (480) 472-5987
Nicole Delgado Social Worker M -Z (480) 472-5960
Frank Reyes Custodial Site Lead (480) 472-5957
Maria Esquerra Family Support Specialist (480) 472-5966
Erika Avila Linares Cafeteria Manager (480) 472-5938
Lesley Marshall Librarian/Media Center (480) 472-5927
Sherry Glass Media Center Resource Aide (480) 472-5927
Delia Muehlhausen Media Center Resource Aide (480) 472-5700
Gaylene Gneiting School Liaison (480) 472-5967
Gerald Chavarria Interventionist (480) 472-5987
Amy Andelora Instructional Coach (480) 472-5724
REGISTRATION
Maria Mejia Registrar (480) 472-5913
Yvette Agreda Registration Clerk (480) 472-5912
Jodell Shumway Registration Records (480) 472-5918
CAREER AND TECHNICAL EDUCATION
COUNSELING
Jennifer Trujillo Student Advisement, A - Br (480) 472-5921
Dr. Gary Butler Student Advisement, Bu - D (480) 472-5922
Jocelin Durazo Student Advisement, E - Gr (480) 472-5973
Araseli Bahena Student Advisement, Gu-Ll (480) 472-5924
Nicole Galindo Student Advisement, Lo - Mo (480) 472-5925
Robert Salas Student Advisement, Mu - Ra (480) 472-5915
Ruben Rivas Student Advisement, St - Z (480) 472-5919
Nicole Gamboa Student Advisement Dept. Chair., Re - Sp (480) 472-5920
DRIVER EDUCATION
Arthur Hall Traffic Safety (480) 472-5895
ENGLISH
HEALTH OFFICE
Danna Cvetanovich Health Assistant (480) 472-5916
PERFORMING ARTS
Mitchell Glass Drama (480) 472-5830
Robert Brooks Performing Arts Band (480) 472-5824
Marilee Decker Performing Arts Choir (480) 472-5832
Jeff Quamo Performing Arts Department Chair (480) 472-5878
Gregory Nichols Performing Arts Orchestra (480) 472-5826
PHYSICAL EDUCATION
Chad DeGrenier Physical Ed (480) 472-5970
Maria Corte Physical Education Dept. Chair/Link Crew (480) 472-5860
Ramon Figueroa Physical Education (480) 472-5851
Katie Fonseca Physical Education (480) 472-5799
Venese Hiapo Physical Education (480) 472-5910
Renee Landis Physical Education (480) 472-5865
Holly Manville Physical Education (602) 472-5862
Jim Trischan Physical Education (480) 472-5863
Robert Williams Physical Education (480) 472-5854
ROTC
Brian Walker, Lt. Col. JROTC, Air Force Officer, Dept. Chair (480) 472-5887
Mark Caldwell JROTC (480) 472-5889
SECURITY
Tima Hird Safety And Security Staff (Lead) (480) 472-5999
Jamie Arnett Safety And Security Staff
Beau Boucher Safety And Security Staff
Sheldon Deer Safety And Security Staff
Melanie Eaton Safety And Security Staff (480) 472-5999
SOCIAL STUDIES
Michelle Reines Social Studies (480) 308-5663
Darris Schomaker Social Studies (480) 308-5653
Charles Gibson Social Studies (480) 308-5652
Matthew Sterenberg Social Studies (480) 308-5670
Alexis Baich Social Studies (480) 308-5672
Samantha Franklin Social Studies (480) 308-5679
David Brockmeier Social Studies (480) 308-5664
Adrienne Cantrell Social Studies (480) 308-5669
Samuel Endicott Social Studies (480) 472-5897
Ammon Fisher Social Studies (480) 472-5813
Mike Haney Social Studies (480) 308-5677
Jill Hanson Social Studies (480) 308-5675
Wiley Popovich Social Studies (480) 308-5671
Tallyn Rhoades Social Studies (480) 308-5668
Amy Strawn Social Studies (480) 308-5651
Casey Enright Social Studies Dept. Chair (480) 308-5674
Robert J. Macias Soc Studies (480) 308-5665
SPECIAL EDUCATION
Marion Mcgrath Applied Transition (480) 472-5807
George Courtney CTE/EST (480) 472-5877
Lisa Ehlenberger-witt Psychologist (480) 472-5923
Stephanie Reynolds Psychologist (480) 472-5914
Irma Alcock Resource/Inclusion
Heidi Ebel Resource/Inclusion
Gary Fontana Resource/Inclusion (480) 472-5732
Heidi Frey Resource/Inclusion (480) 472-5948
Morganne Johnson Resource/Inclusion (480) 472-5802
Kendall Koliboski Resource/Inclusion (480) 472-5762
Renee Noordhof Resource/Inclusion (480) 472-5952
Eva Nunez Resource/Inclusion (480) 472-5789
Howard Olson Resource/Inclusion
Lana Rose Resource/Inclusion (480) 472-5954
Daniela Ruiz Resource/Inclusion (480) 472-5948
Deborah Sanders Resource/Inclusion (480) 472-5790
Casey Irwin SPED Autism (480) 472-5711
Valeria Diaz SPED Clerk
Rylee Hird SPED Clerk (480) 472-5998
Maria Zastrow SPED Clerk (480) 472-5941
Heather Hattabaugh-Russell SPED MID (480) 472-5712
Aundreia Gallegos SPED MIID (480) 472-5787
Max Leaf SPED Site Lead (480) 472-5729
Maria Varela SPED SID/MD (480) 472-5797
Marc Kovan Transition Facilitator (480) 472-5719
Kimberly Melius Transition Specialist, Spec Ed (480) 472-5946
Paul Freedman Transition Specialist, Spec. Ed (480) 472-5946
Tricia Manygoats AUT (480) 472-5716
Janna Schrock EDP (480) 472-5872
Bratati Datta MOID (480) 472-5715
WORLD LANGUAGES