Staff

Sort by: Name | Department

Administration
Steven Tannenbaum Principal (480) 472-8080
Trevor Brimhall Assistant Principal, Registration & 12th Grade (480) 472-8083
Jason Grantham Assistant Principal, Athletics & 11th Grade (480) 472-8086
Sean Smith Assistant Principal, Activities & 10th Grade (480) 472-8087
Laura Carlson Assistant Principal, Teaching & Learning, 9th Grade (480) 472-8088
Julie Nau Assistant Principal, Student Services & 9th Grade (480) 472-8084
Maria Main Secretary to Principal (480) 472-8080
Christine Biederman Secretary to Registration & 12th Grade (480) 472-8020
Tannis Windsor Secretary to Athletics & 11th Grade (480) 472-8189
Lori Morton Secretary to Student Activities & 10th Grade (480) 472-8085
Cynthia Lancaster Secretary to Student Services & 9th Grade (480) 472-8082
Attendance & Registration
Patricia Anglin Attendance (480) 472-8011
Bea Rodriguez Attendance (480) 472-8010
Nancy Iovino Student Records (480) 472-8013
Sarah Hunt Registration Clerk (480) 472-8021
Bookstore
Julie Mitchell Bookstore Manager (480) 472-8023
Sharon Foster Clerical Staff (480) 472-8023
Counselors
Johannah Romero Secretary to Counseling (480) 472-8019
Denisse Eddings College & Career Coordinator (480) 472-8031
Tracy Inorio Advisor, Mesa Community College (480) 472-8054
Lillian Echeverria Counselor, Freshman (480) 472-8019
Cornelius Turner Counselor, Freshman (480) 472-8019
Seneca Richards Counselor, Sophomores (480) 472-8019
Michelle Mckeen Counselor, Sophomores (480) 472-8019
Catherine Bianchi Counselor, Juniors (480) 472-8019
Keely Griner Dept Chair, Counselor, Juniors (480) 472-8019
Lisa Sweet Counselor, Seniors (480) 472-8019
Stephanie Vogt Counselor, Seniors (480) 472-8019
Cassie Zeper Counselor, Mental Health (480) 472-8019
Lindsay Barney School Therapist (480) 472-8019
Health Office
Information & Reception
Elizabeth Amodeo Receptionist (480) 472-8000
Angela Rodricks-campana Receptionist (480) 472-8015
Library Resource Center
Nicole DeMara Library Resource Specialist (480) 472-8051
Robyn Dorsey General Clerk / PBIS (480) 472-8055
Office Specialists
Arthur Gallardo Auditorium Manager (480) 472-8213
Amber Miller AV Specialist (480) 472-8056
Dawn Opper-scoville Cafeteria Manager (480) 472-8027
Jorge Pinero Equipment Manager (480) 472-8189
Eric Stuebner Educational Technology (480) 308-5640
Crissy Whitewolf Native American Liaison (480) 472-8045
Psychologists
Art
Terry Graves Art, AP Studio Art, Boys Tennis (480) 472-8147
Erin Hicks Art, Digital Photography (480) 472-8228
Career & Technical Education
Adam Middleton Department Chair, STEM, Engineering, Robotics (480) 472-8224
Justin Bogus Marketing, Department Chair, CTE (480) 472-8221
Shane Bycott Engineering, Robotics (480) 472-8218
Jennifer Cervantes Agriculture (480) 308-7462
Nancy Darling Biomed/Biotech (480) 308-7489
Richard Hamilton Drivers Education, Girls Golf, Softball (480) 472-8231
Michele Hemmerlin Education Professions (480) 472-8179
Shelli Herseth Sports Medicine (480) 308-5647
Erin Hicks Digital Photography (480) 472-8228
Nathan Hinze Welding (480) 472-8098
Lisa Kaupke Culinary (480) 308-7490
Matt Kelley Computer Science, TV Production (480) 472-8198
Jennifer Klein Biomedical Sciences (480) 308-7489
Bradley Kresge Engineering, Robotics (480) 472-8218
Chef Shane Murray Culinary Arts (480) 308-7491
Tara Wakefield Biomedical Sciences (480) 308-5611
Kathy Wooton Computer Science (480) 472-8143
English
Melissa Martin Department Chair, English (480) 472-8175
Julie Andersen (480) 472-8108
Chris Andreadis (480) 472-8133
Shasta Blisard (480) 472-8103
Celeste Burns English, AVID (480) 472-8169
Andrea Carl (480) 472-8104
Jennifer Caruso (480) 472-8174
Rachel K. Cupryk English, Professional Development Coordinator (480) 472-8106
Joseph Eulate (480) 472-8178
Dalia Garcia Starks (480) 472-8171
Tracie Garrard (480) 472-8177
Bekka Lancucki (480) 472-8199
Jeffrey Medlock (480) 472-8203
Jessie Pomonis English, Student Council (480) 472-8204
Teresa Perez (480) 472-8173
Janette Ramsey (480) 472-8137
Sarah Slater (480) 472-8107
Jennifer Smith (480) 472-8170
Britton Sullivan (480) 472-8105
Diana Sokol (480) 472-8100
Hayley Tracy (480) 472-8176
Diana Watson (480) 472-8101
Erin Whitaker (480) 472-8060
Kyle Williams (480) 308-5622
Military Science
Performing Arts
Physical Education
Spencer Jackson Dept Chair, Physical Education, Wrestling (480) 472-8245
Josh Barge Physical Education, Track (480) 472-8248
Anthony Jackson Physical Education, Girls Basketball (480) 472-8189
Jackie Kennedy (480) 472-8236
Jake Kober Physical Education, Badminton (480) 472-8226
Bryan Rice (480) 472-8242
Michael Runge (480) 472-8243
Steven Selby Physical Education, Cross Country, Track (480) 472-8229
Special Education
Kami Fretheim Individual Instruction, Site Lead (480) 472-8190
Alexandra Allen Individual Instruction, Autism (480) 472-8188
Shawntel Ashcroft Individual Instruction, SLD (480) 308-7468
Courtney Blanchard Individual Instruction (480) 472-8194
James Faccio Individual Instruction, SLD (480) 472-8117
Michael Gillilea Individual Instruction, MD (480) 472-8192
Diego Hernandez Individual Instruction (480) 472-8122
Ann Komorosky Individual Instruction (480) 308-5639
Ann Lagman Individual Instruction, Speech (480) 472-8044
Christopher Lemon Individual Instruction, Boys Basketball (480) 472-8157
Laurel Moore Individual Instruction, SLD (480) 308-5635
Becky Weber Individual Instruction, Transition (480) 472-8215
Aileen Wong Individual Instruction, MOID (480) 472-8191