District Staff

Sort by: Name | Department

Theresa Baca Assistant Superintendent Special Education (480) 472-0702
Jana Haeffner Secretary to Theresa Baca (480) 472-0702
Justin Ashley Director of IEP Compliance (480) 472-0660
Gretchen Kaiser Director : Elementary (480) 472-0728
James Turner Director : Elementary (480) 472-0723
Mel Kelley Director : Junior High & High Schools, Success Schools (480) 472-0719
Lindsay Massey Director - Specialized Instruction (480) 472-0727
Sandy Prezant Secretary to Mel Kelley (480) 472-0719
Cristina Galindo Secretary to Lindsay Massey (480) 472-0727
Kelley Burgoyne Secretary to Gretchen Kaiser & Eric Turner (480) 472-0723
Gustavia Clark Technician (480) 472-0716
Connie Halepis Payroll Clerk (480) 472-0720
Carrie Carstens Department Specialist for Lindsay Massey (480) 472-0597
Allison Howell Therapeutic Specialist (480) 472-0862
Chelsea Smith, MOT, OTR/L Therapeutic Specialist (480) 472-6162
Rachael Voysey Therapeutic Specialist (480) 472-3893
Shanna Betzing Instructional Staff (480) 472-6193
Marcy Burr, COTA/L Instructional Staff (480) 472-7396
Jake Eastwood Instructional Staff (480) 472-0867
Peter Langin Instructional Staff
Rosie Naranjo Instructional Staff (480) 308-5568
Lynda Walter Instructional Staff
Carrie Zakrocki Instructional Staff
Adam Eslinger Team Leader, ED/EDP - Elementary (480) 472-0753
Micaela Swan Team Leader, ED/EPP - Secondary (480) 472-0664
Psychological Services
Yessika Schafler Secretary to Kristen Lilly (480) 472-0656
Erika Mcsweeney Occupational Therapist (480) 472-7395
Kristen Lilly Coordinator of Psychological Services (480) 472-0600
Specialized Instruction
Alissa González Department Specialist - Junior High for Melanie Kelley (480) 472-0689
Amy Robinson Department Specialist - Senior High for Melanie Kelley (480) 472-0748
Michele Clower Department Specialist for Eric Turner (480) 472-0851
Graciela Ocana Department Specialist for Gretchen Kaiser (480) 472-0674
Tammy Field IMC Clerk (480) 472-0627
Jacob Christensen Therapeutic Specialist (480) 472-6180
William Dunham Therapeutic Specialist
Samantha Gubka Therapeutic Specialist
Brandi Larson Therapeutic Specialist
Maggie Miller Therapeutic Specialist
Michele Roberts, PT, DPT Therapeutic Specialist
Tara Weatherly Therapeutic Specialist
Assistive Technology
Julie Lukert Assistive Technology Specialist (480) 472-0626
Brett Bredenkamp Assist. Tech. Clerk (480) 472-0638
Bilingual Interpreters
Guadalupe Del Pardo Salais Bilingual Interpreter (480) 472-0644
Maria Rios Bilingual Interpreter (480) 472-0653
Child Find
Samara Way Coordinator of Child Find (480) 472-0694
District Specialists
Stephanie Murillo Physical Specialist (480) 472-7399
Micah Hubbell Therapeutic Specialist (480) 472-6161
Kaye Sjoholm Physical Therapist (480) 308-5573
Early Childhood Education
Krystn Murphy Preschool Evaluator (480) 472-0711
Patty Smith Preschool Evaluator (480) 472-0613
Michelle Treola Preschool Evaluator (480) 472-0708
Lisa Haws Preschool Speech/Language (480) 472-0584
Instructional Coaches
Christine Argenzio Davis Instructional Coach (480) 472-0665
Maria Barker Instructional Coach (480) 472-0646
Deborah Blakeman Instructional Coach (480) 472-0658
Lori Borr Instructional Coach (480) 472-0657
Tammara Bourdo Instructional Coach (480) 472-0598
Ronda Carlson Instructional Coach (480) 472-0673
Carol Desmond Instructional Coach (480) 472-0641
Ellen Hall Instructional Coach (480) 472-0652
Alicia Holt Instructional Coach (480) 472-0603
Ruthee John Instructional Coach (480) 472-0624
Jayme Leaf Instructional Coach (480) 472-0714
Brittney Oden Instructional Coach (480) 472-0649
Johnna Pascador Instructional Coach (480) 472-0726
Jay Russnak Instructional Coach (480) 472-0662
Kerry Taylor Instructional Coach (480) 472-0604
Abigail Wheatfill Instructional Coach (480) 472-0585
Amanda Knopf Instructional Staff (480) 472-0633
Itinerant
Jill Christiansen Adapted PE Itinerant (480) 472-0636
Leopoldo Dorantes Adapted PE Itinerant
Christine Hendriks Adapted PE Itinerant
Jennifer Houston Adapted PE Itinerant (480) 472-0686
Connie Monk Adapted PE Itinerant (480) 472-0639
Rachel Shea Adapted PE Itinerant (480) 472-3875
Elise Sheldon Adapted PE Itinerant (480) 472-0679
Kelli-marie Koch DHH Itinerant (480) 472-0648
Aaron La Grange DHH Itinerant (480) 472-7155
Holly Newman DHH Itinerant (480) 472-2175
Marissa Purzak DHH Itinerant (480) 472-0667
Judy Robbins DHH Itinerant (480) 472-0642
Shelly Klennert Visually Impaired Itinerant (480) 472-0672
Ja Zan Wuest Visually Impaired Itinerant (480) 472-0675
Christina Pizzo Sign Language Interpreter - Supervisor (480) 472-0737
Michael Deolloz Orientation & Mobility (480) 472-0678
Medicaid
Susan Ambrose Lead Medicaid Compliance Specialist (480) 472-0575
Mindy Herbert Medicaid Compliance Specialist (480) 472-0502
Tamra Volz Phase Liaison/Medicaid Specialist (480) 472-0704
Psychological Records
Diane Skotko Senior Records Clerk (480) 472-0619
Monica Garcia Records Clerk (Adams - Kerr) (480) 472-0715
Ginger Rehrman Records Clerk (Preschool) (480) 472-0566
Cheryl Green Records Clerk (Records Requests) (480) 472-0713
Dorina Perez Records Clerk (Redbird - Zaharis) (480) 472-0709
Special Ed Transportation
Kathy Arend (480) 472-0173
Speech Language Pathology Services
Amy Anson Coordinator of Speech Language Pathology Services (480) 472-0735
Cassie Elias M.S. CCC-SLP Instructional Staff
SynergySE
Teresa Pinsonneault Synergy Special Education Specialist (480) 472-0623
Heidi Corder SynergySE Helpdesk (480) 472-0855
Transition Services
Martin Appel Transition Coordinator (480) 472-0747